Складові врожайності озимого ріпаку

 

Ріпак- однорічна олійна рослина родини хрестоцвітих. Насіння ріпаку містить 48 — 52 % олії, що її використовують у лакофарбовій, миловарній, харчовій (маргариновій) та інших галузях промисловості. Макуху після пропарювання згодовують худобі. Ріпак озимий вирощують також на зелений корм.

Сприятливі попередники для озимого ріпаку:у Лісостеповй зоні – горох, конюшина, у західних областях України – кормові боби, кукурудза.

Несприятливі попередники:овес, яра пшениця.

Складові врожайності озимого ріпаку

Проростання

-          посіви розміщують у районах з м’якими зимами і достатнім сніговим покривом;

-          стадія розвитку проходить протягом 45-60 днів при температурі нижче 8 С;

-          сходи з’являються на 5-7 день після сівби.

Період вегетації

(розвиток, цвітіння)

-          легко витримує зниження температур;

-          добре укорінення;

-          чутливість до нестачі азоту та мікро- мікроелементів;

-          потрібність у вологості;

-          22-23 С оптимальна темперарура цвітіння;

-          до початку розтріскування стручків розпочинають збирання.

Посів та догляд да посівами

-          період сівби між 15 серпня і 20 вересня;

-          загортання насінини у вологий грунт на глибину 1,5-3,0 см;

-          густота посіву 30-35 рослин/м2.

Обробка ПЗР та удобрення

-          забезпечення у добривах для підвищення зимостійкості;

-          обов’язковий контроль шкідників і хвороб у фазі бутонізації.

Збір урожаю

-          при вологості насіння близько 30% - збір урожаю;

-          характерний колір для збору насіння залежно від сорту ( чорний, коричневий, жовтий );

-          застосовують роздільне комбайнування при нерівному дозрівання насіння;

-          при підвищеній вологості рекомендується десикація посівів;

-          збирання проводять у вечірні та нічні години для зниження втрат насіння.

Рекомендації для вирощування озимого ріпаку

 

Найкращі попередники для ріпаку, озимий ячмінь, пшениця та  горох.

Оптимальні строки сівби озимого ріпаку - 15—30 серпня. Допустимі строки сівби -10 серпня—10вересня. При значному запізненні з сівбою,рівень перезимівлі рослин знижується на 30-50%, часто є випадки повної їх загибелі.

Після посіву обов'язкове коткування. В окремих випадках, рекомендується проводити коткування до посіву.

При визначенні норми висіву слід враховувати наступні параметри: лабораторну та польову схожість, тип ґрунту, строки та способи сівби, вологозабезпеченість на момент посіву, температурний і водний режими регіону.

Рослини ріпаку повинні входити в зиму в такій фазі розвитку:  6–8 листків, діаметр кореневої шийки — 8–10 мм, висота рослини — 10–15 см та діаметр розетки — 15–20 см.

При загущенні посіву рослини витягуються – що призводить до підняття точки росту над поверхнею ґрунту і як наслідок її меншої захищеності в морозний період.  

Слід пам’ятати, що при ранніх строках посіву існує можливість застосування регуляторів росту, що дає змогу впливати на осінній розвиток посівів та, відповідно, підвищити зимостійкість та урожайність ріпаку.

При пізніх строках посіву рослини увійдуть в зиму в недорозвиненому стані, що може спричинити вимерзання посівів.

Догляд за посівами.

При сильній забур’яненості посівів пирієм та іншими багаторічними бур’янами - провести обробку гербіцидами восени згідно переліку, гербіциди слід вносити не раніше другої справжньої пари листків (краще 3-4 пара). Не слід чекати повного заростання бур’янами, оскільки конкуренція із рослинами ріпаку призведе до послаблення останніх і як наслідок – зниження врожаю.  За необхідності, проводити повторну обробку посівів при відновленні вегетації навесні до формування генеративних пагонів.

Після перезимівлі необхідно провести обстеження посівів, на предмет визначення кількості здорових рослин, що перезимували. Навіть за умов перезимівлі 20 рослин на 1м2 (200000 рослин на гектар), які рівномірно розміщені по полю, посіви гібридного ріпаку варто залишати. В таких випадках потрібно проводити інтенсивний догляд (боротьба із шкідниками, бур'янами, хворобами та мінеральне підживлення). Такі посіви можуть сформувати урожай в 20-35 ц/га, завдяки дуже доброму гілкуванню, яке притаманне гібридам озимого ріпаку.

Збирання врожаю.

Збирання ріпаку проводять прямим комбайнуванням. Для зменшення втрат при збиранні рекомендується застосовувати жниварку з ріпаковим столом. Перед збиранням , для зменшення втрат, можливе проведення обробітку стручків склеювачами. Якщо поле забур'янено, або дозріває дуже нерівномірно, то в прилипач можна добавляти десикант.

Коли сіяти ріпак озимий? Оптимальні сроки.

 

Агрономи ще на морі чи в горах, а літо закінчується і настає час задуматись про посів озимих культур.

Ріпак озимий вже давно став однією із стратегічних культур України. Дивлячись на середню урожайність ріпаку, яка з року в рік зростає, можна зробити висновок, що Українські аграрії навчились вирощувати цю олійну культуру.

Отже, Ви вирішили сіяти ріпак озимий, постає питання, а коли його сіяти, щоб він зійшов, бо на півдні це перша проблема ріпаку, нормально розвинувся до зими та ще й не переріс. На даний момент є усереднені для всієї України сроки посіву ріпаку озимого. Виглядають вони наступним чином.  5-15 серпня це ранні сроки. 16-30 – оптимальні та починаючи з 1  по 15 вересня – пізні.

Все наче зрозуміло, але ж є різні гібриди, скажете ви і будете праві! Отже, коли є перспектива отримати сходи, тобто пройшов хороший дощик, а на вулиці початок серпня то логічним буде сіяти низькобіомасові гібриди, які мають повільний початковий розвиток. Отримавши  сходи такого ріпаку в середині серпня Ви зможете зекономити 1-2 обробки ріст регулятором і взагалі він високий не росте. А низький ріпак буде дуже доречним для господарств де не є висококліренсного оприскувача.

При посіві ріпаку озимого в оптимальний час підбір гібриду нівелюється, тут добре себе будуть почувати всі ріпаки. На те він мабуть і оптимальний.

А от при пізньому посіві набагато краще покажуть себе гібриди, які мають потужний початковий ріст. Бо до холодів залишилось не так багато, а ріпачку треба встигнути набрати пластичних речовин для перезимівлі і хоча б 4 листочка.

Тут також треба обов’язково згадати про оптимальну фазу входу в зиму для ріпаку озимого. Є два основних параметри: товщина кореневої шийки і кількість листків. Для нормальної перезимівлі треба набрати пластичних речовин і саме підготовку до зими нам показує товщина кореневої шийки. Вважається, що оптимальною товщиною є 1 см. Фаза розвитку рослини теж важлива, ріпак повинен входити в зиму у фазі 4-6 листочків. Саме такі показники розвитку забезпечать перезимівлю цієї хоч і складної, але високомаржинальної культури.

Складові урожайності цукрогов буряку

 

Цукровий буряк- унікальна високопродуктивна і високоприбуткова сільськогосподарська культура, чудовий попередник у сівозміні для наступних культур, яка спроможна підвищувати врожайність, наприклад ячменю, на 40%. Цукрові буряки впливають на екологію, вдвічі-вчетверо ефективніше використовують вологу в порівнянні з зерновими культурами, можуть давати високі врожаї за мінімальної дози внесення азотних добрив.

Сприятливі попередники для цукрових буряків: озима пшениця, горох.

Несприятливі попередники для цукрових буряків: кукурудза

Складові урожайності цукрогов буряку

 

Проростання

-          найбільш сприятливою для проростання насіння є температура близько 20 °C;

-          період появи сходів повинен бути теплим з помірним дощем;   

Період вегетації та розвиток культури

-          висока потреба у поживних речовинах;

-          сходи цукрових буряків переносять тимчасові заморозки на поверхні грунту -3-5 °C;

-          надмірна кількість води наприкінці вегетації призводить до зниження цукристості коренеплодів.

Посів та догляд да посівами

-          сівбу починають, коли на глибині 10 см досягає 5-6 С;

-          глибина загортання 2,5-3,0 см;

-          сівбу на одному полі потрібно закінчити за 1-2 дні;

-          обов’язковий нагляд культур від хвороб та шкідників.

Обробка ПЗР та удобрення

-          добрива основного удобрення загортають на глибину 15-30 см, рядкового на 4-6 см під час підживлення - на 12-14 см;

-          рекомендовано до 90% мінеральних добрив вносити восени під глибоку зяблеву оранку;

-          обробка культур стійких до гербіцидів гліфосатної групи проводять через 14 днів після сходів.

Збір урожаю

-          за 10-15 днів до збирання рекомендується розпушування грунту;

-          найбільш доцільно урожай потрібно збирати у кінці вересня.

 

 

Рекомендації до технології вирощування цукрового буряка стійкого до гербіцидів гліфосатної групи

            Весняний обробіток ґрунту. Якщо поле добре вирівняне восени, то навесні перший обробіток розпочинають важкими боронами. Ґрунт у цей період добре розсипається, тривалість такого стану 2–3 дні. Важливо перший обробіток провести вчасно. Метою обробітку ґрунту є розпушення зони загортання насіння і збереження сформованої за зиму структури орного шару. Верхній шар ґрунту розпушують на глибину 2–4 см, більше коливання глибини недопустиме. Цукровий буряк дуже вимогливий до рівня удобрення. Він використовує значно більше елементів живлення, ніж інші культури. На кожні 100 ц коренеплодів і відповідної кількості гички з ґрунту виноситься 50–70 кг азоту, 10–20 кг фосфору, 60–80 кг калію, по 10–20 кг магнію і кальцію, 5 кг сірки.

Підготовка грунту і сівба.Основні вимоги цукрових буряків до ґрунтів можна охарактеризувати такими оптимальними показниками:

-        Глибина гумусного горизонту – не менше 60 см;

-        Вміст гумусу – від 1,5 до 6,0 %;

-        Щільність орного шару – від 1,0 до 1,35 г/см3;

-        рН – 6,5-7,3.

Слід пам’ятати, що на полях із рН нижче 6,0 цукрові буряки у період вегетації пошкоджуються кореневими гнилями, а ефективність мінеральних добрив знижується на 25-30%.Культура є надзвичайно чутливою до фізичних властивостей ґрунту і вимагає якісної його підготовки для сівби.

Схема посіву. Оптимальною густотою для сучасних гібридів є 100 тис.рослин на 1 га. Посівний матеріал має бути якісним – мати лабораторну схожість на рівні 96-98% та енергію проростання не нижче 85%. Удобрюють у рядок: 75 кг/га (не менше) нітроамофозки + 150 кг/га (не менше) силітри.

Догляд за посівами та обробка ПЗР. Стратегію гербіцидного захисту розробляють виходячи з  історії поля (основні бур’яни, грунтообробіток, боротьба в культурі-попереднику), а також планових строків посіву і поточних кліматичних умов, але в більшості випадків планують від 2 до 5 обробітків (обприскувань). Додатково можна застосувати «нульовий» обробіток препаратами на основі гліфосату за 7-14 днів до посіву. Протизлаковий обробіток планують відповідно до наявності однодольних бур’янів, їх спектру та шкодочиності, в деяких випадках його можна поєднувати з основними гербіцидами. Для гібридів стійких до гліфосату використовують схему 2-3 л/га  раундапу 2 тижні після сходів буряка, а потім повторюють по мірі забур’яненості поля (не частіше ніж через 2 тижні, якщо 2,5 л/га і не частіше ніж через 21 день, якщо 3 л/га!!!)

Захист проти шкідників є питанням спектру та кількості шкідників, тобто внесення інсектицидів економічно доцільно застосовувати лише при досягненні порогу шкодочинності, а тип препарату залежатиме від цільових об’єктів, хоча практика показує, що для «гофрованих» листків цукрового буряка контактні інсектициди показують меншу ефективність, ніж системні (фосфорорганіка, неонікотиноїди).

Фунгіцидний захист зазвичай застосовують на полях, сильно насичених цукровим буряком, однак в умовах високої забезпеченості вологою внесення фунгіцидів не повинне викликати сумнівів. Найпоширенішою хворобою є церкоспороз, це захворювання з’являється на посівах одним з перших (наприкінці червня).

Складові врожайності соняшнику

 

Соняшник— основна олійна культура в Україні. Насіння його районованих сортів і гібридів містить 50 — 52 % олії, а селекційних — до 60 %. Порівняно з іншими олійними культурами соняшник дає найбільший вихід олії з одиниці площі (750 кг/га в середньому по Україні).

Складові врожайності соняшнику

Проростання

-         3-6 см глибина загортання;

-         до 10-12 С температура грунту;

-         добре оброблена та достатньо волога земля та контроль якості висіву.

Період вегетації

(розвиток, цвітіння)

-         потреба у поживних речовинах;

-         рекомендовані додаткові обробки макро- та мікроелементами;

-         у фазі 3-5 пар справжнього листя закладається основа майбутнього врожаю;

-         у фазі цвітіння і в наступний період найсприятливіша температура 25 — 27 °С;

-         максимальний вміст жиру у насінні досягається на 20-28 день цвітіння;

-         коли вологість 28-30% - ознака фізіологічної стиглості.

Посів та догляд да посівами

-         сіють пунктирним способом з шириною міжрядь 70 см;

-         норма висіву залежить від рекомендованої густоти стояння рослин;

-         культивацію міжрядь проводять у фазі 5-7 листків не глибше 5-6 см;

-         урожай підвищують при розміщенні  на посівах пасік.

Обробка ПЗР та удобрення

-         удобрення ( у рядок) 75 кг нітроамофоски + 150 кг силітри та 6 кг карбоміду ( по листу);

-         хімічна обробка до сходів, а також у фазі 2-8 пар справжнього листя (залежно від самого гербіциду);

-         азотні добрива вносять на стадії 3-7 пар справжнього листя.

Збір урожаю

-         при вологості насіння  10-16%;

-         к-сть жовтих та жовто-бурих кошиків рослин – 12-16%, а з бурими і сухими 85-88%;

-         при обробці десикантами 17-20% вологості насіння.

 

Сприятливі попередники для соняшнику: озимі зернові, кукурудза.

Несприятливі попередники для соняшник: соя, горох,ріпак

Рекомендації по застосуванню гербіцидів на основі трибенурон – метилу (SU)

 

Детальна характеристика препарату:

Трибенурон – метил – це післясходовий гербіцид для високоефективної боротьби з дводольними бур'янами в посівах гібридів соняшнику з ознакою стійкості.

Діюча речовина: 750 г/кг трибенурон - метил.

Препаративна форма: водорозчинні гранули

Гербіцид, що містить трибенурон – метил (Гранстар, Шериф, Гранік, Хепі Стар, Експресс) – післясходовий гербіцид системної дії для боротьби з дводольними бур’янами в посівах соняшника. Препарат швидко (впродовж декількох годин) проникає в рослини бур’янів та зупиняє їх ріст та розвиток. Перші ознаки гербіцидної дії з’являються на 5-8 день після внесення препарату, а остаточна загибель бур’янів відбувається  впродовж 2-3 тижнів. Гербіцид діє тільки на ті бур’яни, сходи яких наявні на момент внесення препарату.

Переваги застосування:

 • Широкий спектр однорічних дводольних бур’янів, що знищуються, в порівнянні з традиційними гербіцидами ґрунтової дії;
 • Єдиний шлях боротьби з осотом в період після появи сходів соняшника;
 • Гнучкість у часі застосування гербіциду – в період від 3 до 8 пар справжніх листків у соняшника;
 • Можливість внесення гербіциду з різними нормами витрат або в два етапи, відповідно до забур’яненості поля та конкретної польової ситуації;
 • Відсутність обмежень щодо висівання наступної культури сівозміни.

Важливі елементи технології застосування гербіциду

Технологія передбачає посів спеціалізованого гібриду соняшника та застосування гербіциду в період після появи сходів рослин.

Рекомендації по застосуванню для гібридів соняшника Карат, Нео, Бонд, Рембо, Солтан, Матадор, Дракон, Сонячний настрій (25 г гербіциду на 1 га):

 

 

Рекомендації по застосуванню для гібридів Барса, Толедо, Антей, Ауріс, НС Х -2652, НС Сумо 2017 (50 г гербіциду на 1 га):

 

Трибенурон – метил слід застосовувати тільки на стійких гібридах соняшнику при нормі витрат препарату не більше 25 г/га (Карат, Нео, Бонд, Рембо, Солтан, Сонячний настрій, Матадор, Дракон), 50 г/га (Барса, Толедо, Антей, Ауріс, НС Х 2652, НС Сумо 2017). Норма витрат робочої рідини повинна бути 200-300 л/га.

Не можна застосовувати гербіцид, якщо соняшник знаходиться в стресовому стані від посухи або надлишкового зволоження ґрунту, високої (понад 27°С) і низькою (менш 10°С) температурі повітря, різких перепадів температури протягом доби, нестачі харчування, а також якщо культура пошкоджена заморозками, шкідниками, градом або іншими фізичними впливами. Гербіцид також не можна застосовувати після сильних дощів протягом як мінімум 3-х днів або до тих пір, поки надлишкова волога не піде з ґрунту. Застосування гербіциду в таких умовах може призвести до пошкодження культури. Для контролю злакових бур'янів можна використовувати зареєстровані на соняшнику гербіциди. Не рекомендується змішувати Трибенурон – метил з противозлаковими гербіцидами. Обробку противозлаковими переважно проводити за 3-4 дні до або 5-7 днів після застосування гербіциду.

Зміна кольору (пожовтіння) рослин соняшнику та/або тимчасова затримка їх росту після внесення препарату передбачаються технологією. Як правило, нормальний ріст та зовнішній вигляд рослин відновлюється впродовж 1 – 2 тижнів. 

При сильній інтоксикації соняшнику, що зумовлена погодніми умовами ( надмірна вологість, посуха або велика різниця денних та нічних температур ) для скорішого відновлення рослин рекомендується вносити амінокислоти у нормі 0,5 л/га.

 

Фаза розвитку культурних рослин

Існує дві схеми застосування гербіциду – одноразово та внесення в два етапи.

Препарат вноситись одноразово в період від 3 до 8 пар справжніх листків у рослини соняшника.

При внесенні в два етапи:

 • Перше внесення проводять в період формування 3 - 4  пар справжніх листків соняшника.
 • Друге внесення  - в період 6 – 8 пар справжніх листків соняшника.

  Але підвищення однократної норми витрат препарату може призвести до деформації чи відсутності основного кошика та утворення замість нього малопродуктивних додаткових кошиків в пазухах листків.

Спектор контрольованих бур’янів

 Гербіцид контролює широкий спектр дводольних бур'янів, в т.ч. стійких до ґрунтових гербіцидів.

Для боротьби з дводольними бур'янами у посівах соняшнику традиційно використовують ґрунтові гербіциди, ефективність яких різко знижується в посушливих умовах. Ґрунтові гербіциди не забезпечують необхідну чистоту посівів також при високій чисельності однорічних і наявності багаторічних бур'янів. Використання унікальної виробничої технології дозволяє ефективно контролювати однорічні та багаторічні бур'яни у посівах соняшнику, незалежно від умов зволоження. Трибенурон – метил не шкідливий для тварин і навколишнього середовища, в тому числі для медоносних бджіл, риб та інших видів дикої фауни.

Трибенурон – метил знищує тільки ті бур’яни, сходи яких наявні на момент внесення препарату. Найбільш ефективно вони пригнічуються при обробці в фазі 2-4 листків однорічних (амброзія у фазі 2 листа) і у фазі розетки у багаторічних бур'янів.

Даний препарат швидко розкладається у ґрунті і не представляє небезпеки для наступних культур в сівозміні при звичайній ротації. Сіяти можна будь-яку культуру, починаючи з озимої пшениці восени, і будь-яку культуру навесні без обмежень, що дозволяє не змінювати сівозміни і отримувати повноцінний врожай наступних культур.

Боротьба з падалицею соняшника стійкою до гербіциду, що містить трибенурон – метил.

         Падалиця соняшника є стійкою до гербіцидів  - інгібіторів (похідні сульфанілсечовини, імідазоліни, тріазолпірімідіни). Для знищення падалиці такого соняшника при вирощуванні наступної культури сівозміни слід в обовязковому порядку застосовувати препарати з іншим механізмом дії – наприклад, регулятори росту та розвитку (продукти що містять Тифенсульфурон-метил, 300 г/кг + Трибенурон-метил, 300 г/кг + Флорасулам,100 г/кг).

Рекомендації по застосуванню гербіцидів імідазолінової групи (ІМІ)

 

Гербіциди імідазолінової групи (Євро-лайтніг (д.р. імазапір (15 г/л) + імізамокс (33 г/л))– гербіцид системної дії. Технологія передбачає посів спеціалізованого гібриду соняшника, який характеризується генетичною стійкістю до гербіциду імідазолінової групи.

У рослини бур’янів надходить як через надземну частину (під час внесенні робочого препарату), так і з вологою ґрунту (ґрунтова дія препарату) через кореневу систему бур’янів. Перші ознаки гербіцидної дії спостерігаються на 5-8 день після внесення препарату. Повна загибель бур’янів  триває впродовж від 2-ох (при безпосередньому контакті буряну з робочим розчином) до 8-ми (ґрунтова дія препарату) тижнів. Період появи сім’ядоль до першої пари справжніх листків у рослин соняшника є критичними. В цей період не рекомендується застосовувати гербіцид імідазолінової групи.

Переваги застосування гербіциду:

·        Забезпечення  одночасного знищення як однорічних дводольних, так і однорічних злакових бур’янів;

·        один дієвий препарат проти цілого спектру бур'янів (амброзія, нетреба, циклохена та ін.);

·        можливість використання в системах з мінімальною і нульовою обробкою ґрунту;

·        швидкість обробки і мінімальні витрати;

·        можливість контролю всіх рас вовчка в посівах соняшника.

Рекомендації по застосуванню

Внесення гербіциду у фазі від 3-х до 6-ти пар справжніх листів

 

Строки застосування:

-         оптимально застосовувати у фазу 3-4 пари справжнього листя;

-         вовчок починає паразитувати на соняшнику достатньо пізно, тому для ефективного контролю необхідно застосувати Євро-Лайтнінг® у фазу  6 – 8 пар листків у культури;

-         застосовувати тільки нагібридах соняшнику стійких до дії імідозолінів:Армагедон, Карлос 105, Карлос 115,Осман, Рими.

Не можна застосовувати гербіцид, якщо соняшник знаходиться в стресовому стані від посухи або надлишкового зволоження ґрунту, високої (понад 27°С) і низькою (менш 10°С) температурі повітря, різких перепадів температури протягом доби, нестачі харчування, а також якщо культура пошкоджена заморозками, шкідниками, градом або іншими фізичними впливами. Гербіцид також не можна застосовувати після сильних дощів протягом як мінімум 3-х днів або до тих пір, поки надлишкова волога не піде з ґрунту. Застосування гербіциду в таких умовах може призвести до пошкодження культури.

Зміна кольору (пожовтіння) рослин соняшнику та/або тимчасова затримка їх росту після внесення препарату передбачається технологією. Як правило, нормальний ріст та зовнішній вигляд рослин відновлюється впродовж 1-2 тижнів.

При сильній інтоксикації соняшнику, що зумовлена погодніми умовами ( надмірна вологість, посуха або велика різниця денних та нічних температур ) для скорішого відновлення рослин рекомендується вносити амінокислоти у нормі 0,5 л/га.

Дія євро-лайтнінгу проходить не тільки у стадії самої обробки, а й напротязі вегетації, тому  деякий час, не слід обробляти міжряддя механічним способом.

За наявності факторів, що уповільнюють розклад гербіциду імідазолінової групи підвищується ризик негативного впливу залишків продукту на наступну культуру сівозміни.

                                               Фактори, що впливають на післядію препарату:

 - діючі речовини гербіциду Євро-Лайтнінг починають розпад в ґрунті при температурі вище 10°С;

-  післядія гербіциду Євро-Лайтнінг посилюється із зниженням pH в ґрунті.

-  тривалий період ненормально низьких температур також може уповільнити розпад цього гербіциду;

- дуже важливо враховувати обмеження в сівозміні після застосування гербіциду Євро-Лайтнінг.


Рекомендації щодо наступних культур у сівозміні після IMI– соняшнику:
Озима пшениця, Яра пшениця, Жито, Соя, Горох, Боби,IMI-ріпак, Кукурудза, Овес, Рис, Сорго, Ярий ячмінь

 

Соняшник – коли сіяти?

 

Що турбує землеробів кожної весни: “коли ж починати сіяти соняшник?”.Сусід вже почав – може і я почну, терен або абрикос вже зацвів – пора в поле! І ще багато веселих причин почати посівну кампанію. Соняшник – одна з найбільш рентабельних культур, що вирощуються в Україні. Саме через його популярність існує аж три системи вирощування соняшника:

 • класична;
 • Кліарфілд;
 • ЕкспресСан.

Технологія певним чином впливає на сроки посіву, але той факт, що соняшник – пізня яра культура, ніхто не відміняв.

Що нам дає це знання?

Насамперед розуміння необхідних умов. Грунт повинен бути прогрітий до 10-12 градусів цельсію на глибині заробки насіння. Те наскільки добре прогрітий грунт буде впливати на швидкість ростових процесів культури, а від швидкості розвитку соняшнику – напряму залежить можливіть враження його збудниками хвороб та шкідниками.

Також, необхідно згадати про дослідження, що проводились рядом господарств та дослідними установами, де досліджувалась урожайність соняшника в залежності від сроків посіву. Всі вони задають один вектор: пізніше сієш – маєш більшу урожайність. Так, залежно від регіону це різні календарні сроки. Наприклад , в Первомайський район Миколаївської області. Тут грунт може прогрітись до 10-12 грудусів вже на початку квітня. Ось ти прийшов на поле, вставив грунтового термометра в землю і вглядаєшся в прекрасний весняний пейзаж. Через хвилину вимірювальний пристрій показує 9-11 градусів – відразу думаєш – ПОРА! А потім 21 квітня випадає сніг і мінус 2, як було в 2017. Закрадається думка – НАВІЩО ж я так рано посіяв?

То на що ж треба орієнтуватись при посіві соняшника?

Є три основні параметри:·          

 • Температура на глибині заробки;
 • Вміст вологи;
 • Оптимальні календарні сроки.

Є ще одна цікава ситуація в посіві соняшника. Коли натхненні сусідським посівом, фермери починають класти соняшник в холодний і вологий грунт, використовуючи класичну технологію. Парадоксальність технології в тому, що грунтовий гербіцид тримає 3-4 тижні в кращому випадку, а висіяне в холодний грунт насіння також буде сходити 15-20 днів. Тобто захисна дія грунтового гербіциду не 3 тижні, а один. І бур’яни починають сходити разом із соняшником. Так, при використанні технології Кліарфілд чи ЕкспресСан цей недолік стає неактуальним.
Але треба пам’ятати про повільно вегетуючі, ніжні сходи, через низькі температури, більше часу знаходяться в контакті з патогенами, які залюбки поласують молоденькими рослинками.А це також тягне за собою зниження потенціалу соняшника.
Тож сійте соняшник вчасно! 

Складові врожайності кукурудзи

 

Кукурудза є однією з найбільш продуктивних злакових культур універсального призначення, яку вирощують для продовольчого, кормового і технічного призначення. У країнах світу для продовольчих потреб використовується приблизно 20 % зерна кукурудзи, для технічних - 15–20 %, на корм худобі - 60–65 %.

Сприятливі попередники для кукурудзи: горох, озима пшениця.

Несприятливі попередники для кукурудзи: ячмінь та соняшник

Складові врожайності кукурудзи

Проростання

-          температура грунту 10-12 С;

-          сходи витримують до -3С;

-          не переносить перезволоження.

Період вегетації

(розвиток, цвітіння та  поява волоті)

-          до цвітіння витримую до 30 С;

-          у період викидання волоті до 30-35С;

-          на стадії 10 листків особливо потребує вологи;

-          на 25-ий день після цвітіння формування к-сті зерен;

-          фізіологічна стиглість  при вологості 40%;

-          при появі чорної точки свідчить, що зерно не залежить від качана.

Посів та догляд да посівами

-          сприятливі умови для дружніх сходів культури;

-          рекомендовано через 4-5 днів після посіву до сходове боронування;

Обробка ПЗР та удобрення

-          у фазі 3-5 листів посіви обробляють гербіцидами;

-          забезпечення потреби у азоті та обробка калійними добривами;

-          доцільний контроль хвороб та шкідників.

Збір урожаю

-          збирання урожаю, коли вологість зерна не більше 40%;

-          збір проводять не пізніше ніж через 10-15 днів;

-          до втрати урожаю приводять запізнення з початком збирання та його затягнення.

 

Деякі рекомендації, щодо покращення технології вирощування кукурудзи

 

·         мінеральне живлення - (комплекснівидидобрив, а не лише однобоке застосування азотних).

·         глибока оранка до 32 см - для  підвищення урожайності;

·         грунтова і страхова схема застосування гербіцидів;

·         для профілактики сажкових хвороб -розміщувати в сівозміні, уникаючи повторних посівів. Для ефективної боротьби зі стебловим метеликом застосовуватисучасні інсектициди.

         Строки та густота посіву:

         У зв’язку зі зменшенням кількості опадів за останні 5 років виробники обирають більш холодостійкі гібриди кукурудзи і починають посів з 10-15 квітня, залежно від погодних умов та температури грунту.

       Гербіциди:

        Для господарств західного регіону рекомендуєтьсядворазове внесення гербіцидів: перше - після посіву або через 1-3 дні(грунтові гербіциди на основі ацетохлору); при другому -страхові гербіциди,-у фазі від 3-4 до 8-10 листків кукурудзи.

     Удобрення

        З осені вносять 1-2 ц/га тукосуміші (8-26-26), а після основного обробітку грунту (грунтопоглиблення або оранки) — аміачну воду в нормі 200-500 л/га. При посіві вносять від 0,5до 3ц/га аміачної селітри або карбамідуу дозуваннівід 0,13 до 0,75 ц /га. Позакоренево-добривацинкові унормі до 2 л (кг)/га у фізичній вазі переважно у фазі 8-10 листка у кукурудзи.

ЗВОРОТНІЙ ЗВЯЗОК
МИ В FACEBOOK