10 п.о. Гранстаростійкого насіння = 1 банка ГРАНСТАРУ в ПОДАРУНОК!
 Складові врожайності соняшнику

 

Соняшник— основна олійна культура в Україні. Насіння його районованих сортів і гібридів містить 50 — 52 % олії, а селекційних — до 60 %. Порівняно з іншими олійними культурами соняшник дає найбільший вихід олії з одиниці площі (750 кг/га в середньому по Україні).

Складові врожайності соняшнику

Проростання

-         3-6 см глибина загортання;

-         до 10-12 С температура грунту;

-         добре оброблена та достатньо волога земля та контроль якості висіву.

Період вегетації

(розвиток, цвітіння)

-         потреба у поживних речовинах;

-         рекомендовані додаткові обробки макро- та мікроелементами;

-         у фазі 3-5 пар справжнього листя закладається основа майбутнього врожаю;

-         у фазі цвітіння і в наступний період найсприятливіша температура 25 — 27 °С;

-         максимальний вміст жиру у насінні досягається на 20-28 день цвітіння;

-         коли вологість 28-30% - ознака фізіологічної стиглості.

Посів та догляд да посівами

-         сіють пунктирним способом з шириною міжрядь 70 см;

-         норма висіву залежить від рекомендованої густоти стояння рослин;

-         культивацію міжрядь проводять у фазі 5-7 листків не глибше 5-6 см;

-         урожай підвищують при розміщенні  на посівах пасік.

Обробка ПЗР та удобрення

-         удобрення ( у рядок) 75 кг нітроамофоски + 150 кг силітри та 6 кг карбоміду ( по листу);

-         хімічна обробка до сходів, а також у фазі 2-8 пар справжнього листя (залежно від самого гербіциду);

-         азотні добрива вносять на стадії 3-7 пар справжнього листя.

Збір урожаю

-         при вологості насіння  10-16%;

-         к-сть жовтих та жовто-бурих кошиків рослин – 12-16%, а з бурими і сухими 85-88%;

-         при обробці десикантами 17-20% вологості насіння.

 

Сприятливі попередники для соняшнику: озимі зернові, кукурудза.

Несприятливі попередники для соняшник: соя, горох,ріпак

 Рекомендації по застосуванню гербіцидів на основі трибенурон – метилу (SU)

 

Гербіцид, що містить трибенурон – метил (Гранстар,Гранік, Експресс, Шериф) – післясходовий гербіцид системної дії для боротьби з дводольними бур’янами в посівах соняшника. Препарат швидко (впродовж декількох годин) проникає в рослини бур’янів та зупиняє їх ріст та розвиток. Перші ознаки гербіцидної дії з’являються на 5-8 день після внесення препарату, а остаточна загибель бур’янів відбувається  впродовж 2-3 тижнів..Трибенурон – метил знищує тільки ті бур’яни, сходи яких наявні на момент внесення препарату. Найбільш ефективно вони пригнічуються при обробці в фазі 2-4 листків однорічних (амброзія у фазі 2 листа) і у фазі розетки у багаторічних бур'янів.

Гранстарне шкідливий для тварин і навколишнього середовища, в тому числі для медоносних бджіл, риб та інших видів дикої фауни.

Даний препарат швидко розкладається у ґрунті і не представляє небезпеки для наступних культур в сівозміні при звичайній ротації.

Обробка гербіцидами у фазі 2-6 пар справжнього листя

Переваги застосування:

·        Широкий спектр однорічних дводольних бур’янів, що знищуються, упорівнянні з традиційними гербіцидами ґрунтової дії;

·        Єдиний шлях боротьби з осотом в період після появи сходів соняшника;

·        Гнучкість у часі застосування гербіциду – в період від 2 до 8 пар справжніх листків у соняшника;

·        Можливість внесення гербіциду з різними нормами витрат або в два етапи, відповідно до забур’яненості поля та конкретної польової ситуації;

·        Відсутність обмежень щодо висівання наступної культури сівозміни.

СПЕКТР КОНТРОЛЬОВАНИХ БУР'ЯНІВ

Чутливі бур’яни:щириця (види), амброзія види (максимально 4 листки), приворотень польовий, лутига (види), грицики звичайні, лобода біла, осот (види), дурман звичайний, морква дика, нетреба звичайна, дворядник (види), підмаренник чіпкий (до 4 кілець), празелень звичайна, незабудка польова, мак дикий, гірчак (види), редька дика, щавель (види), жовтозілля, гірчиця (види), осот жовтий (польовий), шпергель звичайний, зірочник середній,талабан польовий, канатник теофраста, падалиця, соняшник однорічний, а також надавати пригнічуючу дію на заразиху(вовчок).

Середньочутливі бур'яни:паслін чорний, вероніка плющелиста.

Стійкі бур'яни:березка польова, всі види злакових бур"янів.

Для боротьби з дводольними бур'янами у посівах соняшнику традиційно використовують ґрунтові гербіциди, ефективність яких різко знижується в посушливих умовах. Ґрунтові гербіциди не забезпечують необхідну чистоту посівів також при високій чисельності однорічних і наявності багаторічних бур'янів. Використання унікальної виробничої технології дозволяє ефективно контролювати однорічні та багаторічні бур'яни у посівах соняшнику, незалежно від умов зволоження.

Рекомендації по застосуванню

Трибенурон – метил слід застосовувати тільки на стійких гібридах соняшнику при нормі витрат препарату не більше 25 г/га у одну стадію, по 15 г/га у дві стадії (Нео,Бонд, Рембо, Матадор, Дракон,Сонячний настрій), 50 г/га (Барса, Толедо, Ауріс, НС Сумо 2017). Норма витрат робочої рідини повинна бути 200-300 л/га. Не можна застосовувати гербіцид, якщо соняшник знаходиться в стресовому стані від посухи або надлишкового зволоження ґрунту, високої (понад 27°С) і низькою (менш 10°С) температурі повітря, різких перепадів температури протягом доби, нестачі харчування, а також якщо культура пошкоджена заморозками, шкідниками, градом або іншими фізичними впливами. Гербіцид також не можна застосовувати після сильних дощів протягом як мінімум 3-х днів або до тих пір, поки надлишкова волога не піде з ґрунту. Гранстар не змішують ні з якими препаратами.Обробку противозлаковими переважно проводити за 3-4 дні до або 5-7 днів після застосування гербіциду.Зміна кольору (пожовтіння) рослин соняшнику та /або тимчасова затримка їх росту після внесення препарату передбачаються технологією. 

 Рекомендації по застосуванню гербіцидів імідазолінової групи (ІМІ)

 

Гербіциди імідазолінової групи (Євро-лайтніг (д.р. імазапір (15 г/л) + імізамокс (33 г/л))– гербіцид системної дії. Технологія передбачає посів спеціалізованого гібриду соняшника, який характеризується генетичною стійкістю до гербіциду імідазолінової групи.

У рослини бур’янів надходить як через надземну частину (під час внесенні робочого препарату), так і з вологою ґрунту (ґрунтова дія препарату) через кореневу систему бур’янів. Перші ознаки гербіцидної дії спостерігаються на 5-8 день після внесення препарату. Повна загибель бур’янів  триває впродовж від 2-ох (при безпосередньому контакті буряну з робочим розчином) до 8-ми (ґрунтова дія препарату) тижнів. Період появи сім’ядоль до першої пари справжніх листків у рослин соняшника є критичними. В цей період не рекомендується застосовувати гербіцид імідазолінової групи.

Переваги застосування гербіциду:

·        Забезпечення  одночасного знищення як однорічних дводольних, так і однорічних злакових бур’янів;

·        один дієвий препарат проти цілого спектру бур'янів (амброзія, нетреба, циклохена та ін.);

·        можливість використання в системах з мінімальною і нульовою обробкою ґрунту;

·        швидкість обробки і мінімальні витрати;

·        можливість контролю всіх рас вовчка в посівах соняшника.

Рекомендації по застосуванню

Внесення гербіциду у фазівід 2-х до 6-ти пар справжніх листів

 

Строки застосування:

-         оптимально застосовувати у фазі 4-го справжнього листка;

-         вовчок починає паразитувати на соняшнику достатньо пізно, тому для ефективного контролю необхідно застосувати Євро-Лайтнінг® в фазу  6 – 8 листків у культури;

-         застосовувати тільки нагібридах соняшнику стійких до дії імідозолінів:Армагедон, Карлос 105, Карлос 115,Осман, Рими.

Зміна кольору (пожовтіння) рослин соняшнику та/або тимчасова затримка їх росту після внесення препарату передбачається технологією. Як правило, нормальний ріст та зовнішній вигляд рослин відновлюється впродовж 1-2 тижнів.

За наявності факторів, що уповільнюють розклад гербіциду імідазолінової групи підвищується ризик негативного впливу залишків продукту на наступну культуру сівозміни.

Фактори, що впливають на післядію препарату:

 - діючі речовини гербіциду Євро-Лайтнінг починають розпад в ґрунті при температурі вище 10°С;

-  післядія гербіциду Євро-Лайтнінг посилюється із зниженням pHв ґрунті.

-  тривалий період ненормально низьких температур також може уповільнити розпад цього гербіциду;

- дуже важливо враховувати обмеження в сівозміні після застосування гербіциду Євро-Лайтнінг.


Рекомендації щодо наступних культур у сівозміні після IMI– соняшнику:
Озима пшениця, Яра пшениця, Жито, Соя, Горох, Боби,IMI-ріпак, Кукурудза, Овес, Рис, Сорго, Ярий ячмінь

 

 Соняшник – коли сіяти?

 

Що турбує землеробів кожної весни: “коли ж починати сіяти соняшник?”.Сусід вже почав – може і я почну, терен або абрикос вже зацвів – пора в поле! І ще багато веселих причин почати посівну кампанію. Соняшник – одна з найбільш рентабельних культур, що вирощуються в Україні. Саме через його популярність існує аж три системи вирощування соняшника:

  • класична;
  • Кліарфілд;
  • ЕкспресСан.

Технологія певним чином впливає на сроки посіву, але той факт, що соняшник – пізня яра культура, ніхто не відміняв.

Що нам дає це знання?

Насамперед розуміння необхідних умов. Грунт повинен бути прогрітий до 10-12 градусів цельсію на глибині заробки насіння. Те наскільки добре прогрітий грунт буде впливати на швидкість ростових процесів культури, а від швидкості розвитку соняшнику – напряму залежить можливіть враження його збудниками хвороб та шкідниками.

Також, необхідно згадати про дослідження, що проводились рядом господарств та дослідними установами, де досліджувалась урожайність соняшника в залежності від сроків посіву. Всі вони задають один вектор: пізніше сієш – маєш більшу урожайність. Так, залежно від регіону це різні календарні сроки. Наприклад , в Первомайський район Миколаївської області. Тут грунт може прогрітись до 10-12 грудусів вже на початку квітня. Ось ти прийшов на поле, вставив грунтового термометра в землю і вглядаєшся в прекрасний весняний пейзаж. Через хвилину вимірювальний пристрій показує 9-11 градусів – відразу думаєш – ПОРА! А потім 21 квітня випадає сніг і мінус 2, як було в 2017. Закрадається думка – НАВІЩО ж я так рано посіяв?

То на що ж треба орієнтуватись при посіві соняшника?

Є три основні параметри:·          

  • Температура на глибині заробки;
  • Вміст вологи;
  • Оптимальні календарні сроки.

Є ще одна цікава ситуація в посіві соняшника. Коли натхненні сусідським посівом, фермери починають класти соняшник в холодний і вологий грунт, використовуючи класичну технологію. Парадоксальність технології в тому, що грунтовий гербіцид тримає 3-4 тижні в кращому випадку, а висіяне в холодний грунт насіння також буде сходити 15-20 днів. Тобто захисна дія грунтового гербіциду не 3 тижні, а один. І бур’яни починають сходити разом із соняшником. Так, при використанні технології Кліарфілд чи ЕкспресСан цей недолік стає неактуальним.
Але треба пам’ятати про повільно вегетуючі, ніжні сходи, через низькі температури, більше часу знаходяться в контакті з патогенами, які залюбки поласують молоденькими рослинками.А це також тягне за собою зниження потенціалу соняшника.
Тож сійте соняшник вчасно! 

ЗВОРОТНІЙ ЗВЯЗОК
МИ В FACEBOOK