Складові врожайності озимого ріпаку

 

Ріпак- однорічна олійна рослина родини хрестоцвітих. Насіння ріпаку містить 48 — 52 % олії, що її використовують у лакофарбовій, миловарній, харчовій (маргариновій) та інших галузях промисловості. Макуху після пропарювання згодовують худобі. Ріпак озимий вирощують також на зелений корм.

Сприятливі попередники для озимого ріпаку:у Лісостеповй зоні – горох, конюшина, у західних областях України – кормові боби, кукурудза.

Несприятливі попередники:овес, яра пшениця.

Складові врожайності озимого ріпаку

Проростання

-          посіви розміщують у районах з м’якими зимами і достатнім сніговим покривом;

-          стадія розвитку проходить протягом 45-60 днів при температурі нижче 8 С;

-          сходи з’являються на 5-7 день після сівби.

Період вегетації

(розвиток, цвітіння)

-          легко витримує зниження температур;

-          добре укорінення;

-          чутливість до нестачі азоту та мікро- мікроелементів;

-          потрібність у вологості;

-          22-23 С оптимальна темперарура цвітіння;

-          до початку розтріскування стручків розпочинають збирання.

Посів та догляд да посівами

-          період сівби між 15 серпня і 20 вересня;

-          загортання насінини у вологий грунт на глибину 1,5-3,0 см;

-          густота посіву 30-35 рослин/м2.

Обробка ПЗР та удобрення

-          забезпечення у добривах для підвищення зимостійкості;

-          обов’язковий контроль шкідників і хвороб у фазі бутонізації.

Збір урожаю

-          при вологості насіння близько 30% - збір урожаю;

-          характерний колір для збору насіння залежно від сорту ( чорний, коричневий, жовтий );

-          застосовують роздільне комбайнування при нерівному дозрівання насіння;

-          при підвищеній вологості рекомендується десикація посівів;

-          збирання проводять у вечірні та нічні години для зниження втрат насіння.

 Рекомендації для вирощування озимого ріпаку

 

Найкращі попередники для ріпаку, озимий ячмінь, пшениця та  горох.

Оптимальні строки сівби озимого ріпаку - 15—30 серпня. Допустимі строки сівби -10 серпня—10вересня. При значному запізненні з сівбою,рівень перезимівлі рослин знижується на 30-50%, часто є випадки повної їх загибелі.

Після посіву обов'язкове коткування. В окремих випадках, рекомендується проводити коткування до посіву.

При визначенні норми висіву слід враховувати наступні параметри: лабораторну та польову схожість, тип ґрунту, строки та способи сівби, вологозабезпеченість на момент посіву, температурний і водний режими регіону.

Рослини ріпаку повинні входити в зиму в такій фазі розвитку:  6–8 листків, діаметр кореневої шийки — 8–10 мм, висота рослини — 10–15 см та діаметр розетки — 15–20 см.

При загущенні посіву рослини витягуються – що призводить до підняття точки росту над поверхнею ґрунту і як наслідок її меншої захищеності в морозний період.  

Слід пам’ятати, що при ранніх строках посіву існує можливість застосування регуляторів росту, що дає змогу впливати на осінній розвиток посівів та, відповідно, підвищити зимостійкість та урожайність ріпаку.

При пізніх строках посіву рослини увійдуть в зиму в недорозвиненому стані, що може спричинити вимерзання посівів.

Догляд за посівами.

При сильній забур’яненості посівів пирієм та іншими багаторічними бур’янами - провести обробку гербіцидами восени згідно переліку, гербіциди слід вносити не раніше другої справжньої пари листків (краще 3-4 пара). Не слід чекати повного заростання бур’янами, оскільки конкуренція із рослинами ріпаку призведе до послаблення останніх і як наслідок – зниження врожаю.  За необхідності, проводити повторну обробку посівів при відновленні вегетації навесні до формування генеративних пагонів.

Після перезимівлі необхідно провести обстеження посівів, на предмет визначення кількості здорових рослин, що перезимували. Навіть за умов перезимівлі 20 рослин на 1м2 (200000 рослин на гектар), які рівномірно розміщені по полю, посіви гібридного ріпаку варто залишати. В таких випадках потрібно проводити інтенсивний догляд (боротьба із шкідниками, бур'янами, хворобами та мінеральне підживлення). Такі посіви можуть сформувати урожай в 20-35 ц/га, завдяки дуже доброму гілкуванню, яке притаманне гібридам озимого ріпаку.

Збирання врожаю.

Збирання ріпаку проводять прямим комбайнуванням. Для зменшення втрат при збиранні рекомендується застосовувати жниварку з ріпаковим столом. Перед збиранням , для зменшення втрат, можливе проведення обробітку стручків склеювачами. Якщо поле забур'янено, або дозріває дуже нерівномірно, то в прилипач можна добавляти десикант.

 Коли сіяти ріпак озимий? Оптимальні сроки.

 

Агрономи ще на морі чи в горах, а літо закінчується і настає час задуматись про посів озимих культур.

Ріпак озимий вже давно став однією із стратегічних культур України. Дивлячись на середню урожайність ріпаку, яка з року в рік зростає, можна зробити висновок, що Українські аграрії навчились вирощувати цю олійну культуру.

Отже, Ви вирішили сіяти ріпак озимий, постає питання, а коли його сіяти, щоб він зійшов, бо на півдні це перша проблема ріпаку, нормально розвинувся до зими та ще й не переріс. На даний момент є усереднені для всієї України сроки посіву ріпаку озимого. Виглядають вони наступним чином.  5-15 серпня це ранні сроки. 16-30 – оптимальні та починаючи з 1  по 15 вересня – пізні.

Все наче зрозуміло, але ж є різні гібриди, скажете ви і будете праві! Отже, коли є перспектива отримати сходи, тобто пройшов хороший дощик, а на вулиці початок серпня то логічним буде сіяти низькобіомасові гібриди, які мають повільний початковий розвиток. Отримавши  сходи такого ріпаку в середині серпня Ви зможете зекономити 1-2 обробки ріст регулятором і взагалі він високий не росте. А низький ріпак буде дуже доречним для господарств де не є висококліренсного оприскувача.

При посіві ріпаку озимого в оптимальний час підбір гібриду нівелюється, тут добре себе будуть почувати всі ріпаки. На те він мабуть і оптимальний.

А от при пізньому посіві набагато краще покажуть себе гібриди, які мають потужний початковий ріст. Бо до холодів залишилось не так багато, а ріпачку треба встигнути набрати пластичних речовин для перезимівлі і хоча б 4 листочка.

Тут також треба обов’язково згадати про оптимальну фазу входу в зиму для ріпаку озимого. Є два основних параметри: товщина кореневої шийки і кількість листків. Для нормальної перезимівлі треба набрати пластичних речовин і саме підготовку до зими нам показує товщина кореневої шийки. Вважається, що оптимальною товщиною є 1 см. Фаза розвитку рослини теж важлива, ріпак повинен входити в зиму у фазі 4-6 листочків. Саме такі показники розвитку забезпечать перезимівлю цієї хоч і складної, але високомаржинальної культури.

ЗВОРОТНІЙ ЗВЯЗОК
МИ В FACEBOOK