Насіння соняшника гібридів, стійких до вовчка

Для фермерів східних і південних регіонів поширення вовчка нових агресивних рас – це проблема номер один. Для посівів в цих регіонах рекомендуємо використовувати гібриди соняшника найбільш стійкі до вовчка.

алі       

Вовчок, має можливість пристосовуватися до різних природних факторів. Як захищати урожай соняшника від вовчка- вирощуючи стійкі гібриди соняшника або соняшник стійкий до імідазолінів (Євро-Лайтнінг,Каптора та ін.).

Вовчок – кореневий паразит, який завдає непоправної шкоди культурі соняшника. Його специфіка в тому, що він паразитує на кореневій системі ураження видно тоді, коли впоратися з паразитом вже неможливо, залежно від його розповсюдженості, він може знищити від 5 до 90% врожаю соняшника.

Проблема вовчка соняшникового, незважаючи на постійну боротьбу з нею, має міжнародний масштаб. Бур’ян вовчок соняшниковий впевнено поширюється по всьому світу,  близько 15.4 млн гектарів посівів соняшника щорічно уражається вовчком.

Відомо 8 рас (Orobanche сumana) паразита (A, B, C, D, E, F, G, H), з-за чого слід зауважити, що захищати рослини від вовчка стало в рази складніше. Самими небезпечними вважаються три останніх раси. Існує набагато більше рас паразитичної рослини:

G +,

G ++,

G +++.

 

Особливості вирощування соняшника , стійкого до вовчка?

Нові раси вовчка з’являються на будь‑якому полі, як тільки на ньому висівають стійкий гібрид. Рослина‑паразит у кожному поколінні утворює багато нових випадкових мутацій, які спостерігаються при появі відповідної рослини‑господаря. Так, наприклад, у насінні вовчка, яке було зібране ще в 1990 році, коли існувала тільки раса Е і генетично стійкі до неї гібриди, було виявлено насіння вовчка раси F, тобто паразит подолав стійкість гібрида всього за одне покоління, створивши нову вірулентну расу.

З цього можна зробити висновок, що для запобігання та обмеження розвитку нових рас вовчка потрібно використовувати не тільки генетично стійкі гібриди, а й інші допоміжні заходи.

В наш час помітно збільшилася необхідність боротися з вовчком на посівах соняшника. Зростає необхідність вирощування насіння гібридів соняшника української , що мають генетичну стійкість  до паразитичної рослини вовчок. Спочатку вовчок паразитував на полину, але успішно адаптувалася до соняшника.

Для подолання вовчка рекомендують використання рослин-провокаторів одним з яких є кукурудза. . Насіння вовчка проростає, розвивається і завершує свій життєвий цикл, не приживаючись на посівах кукурудзи, таким методом, поле поступово очищається від вовчка.

Вибір насіння соняшника , стійкого до вовчка, для посіву

У нас  є гібриди, стійкі до 7+ рас вовчка. Це насіння соняшника Фенікс OR7+ і Шенон, Лайм, Євро.

Новий гібрид української селекції компанії Гран – Фенікс OR7: cтійкий до трибенурон-метилу 50г/га,  до хвороб, посухи, cтабільна  врожайність та максимальною виповнений кошик.  Потенційна врожайність становить 50 ц/га. Рекомендується для зон вирощування в Україні, де поширений вовчок соняшника. Стійкий до 7+ рас вовчка та несправжньої борошнистої роси.

 

Іншим способом боротьби з бур’яном є посів гібридів соняшника Євросем під Євро-Лайтнінг. ІМІ-гібриди  представлены в нас можуть оброблятися препаратами на основі імідазолінів (Евролайтнінг, Каптора та ін.) без пригнічення після сходів культури. Гербіцид Євро-Лайтнінг і його аналоги успішно знищують вовчок.

 

Переваги вирощування соняшника , стійкого до вовчка

Вирощування стійких до вовчка гібридів соняшника  популярно в регіонах поширення вовчку адже він призводить до значних втрат прибутку.

Перевага таких гібридів Євросем в сильній генетиці, рослини культури стійкі до різноманітних хвороб і стресів. Так як вовчок поширений більше в південних регіонах, то відповідно гібриди з стійкістю до вовчка можуть рости в умовах нестачі вологи (посухостійкі).

Соняшник зі стійкістю до 7 і 7+ рас не потрібно обробляти гербіцидами Євро-Лайтнінг або його аналогами, що накладає певні обмеження на вибір культур в сівозміні.

 

 

Технологія захисту від вовчка:

Для боротьби з поширенням вовчка, існує безліч прийомів, в тому числі хімічні, біологічні, а також агротехнічні, на данний момент не існує 100% захисту від вовчку для його подолання слід користуватися такими агротехнічними прийомами:

  1. Вирощування ІМІ-гібридів .
  2. Висівання після соняшника сільгоспкультур-провокаторів: кукурудзи, сорго та інших.
  3. Використання гібридів соняшника , стійких до виявленої на конкретній ділянці раси вовчка .
  4. Міні-тілл і Ноу-тілл обробка грунту.
  5. Ретельна мийка техніки  після її застосування на заражених полях, для унеможливлення перенесення насіння вовчку на не заражені ділянки.

Дізнайтеся все про технологію захисту урожаю соняшника від вовчка у агрономів консультантів нашої компанії .