Рекомендації щодо вирощування соняшника за класичною технологією
Класична(традиційна) технологія вирощування соняшника – це є основна технологія за якою ростять соняшник (стійких, або не стійких до страхових гербіцидів (гранстар, євролайтнінг).
Ця технологія передбачає внесення ґрунтових гербіцидів згідно з рекомендаціями виробників препаратів, що забезпечує контроль всіх видів бур’янів до 3 тижнів після внесення гербіциду і посіву соняшника. Зазвичай такі гербіциди вносяться і при посіві ІМІ-, або SU гібриду соняшника.
Гібриди соняшнику під класичну технологію вирощування вважаються більш врожайними, стійкішими до хвороб та несприятливих погоднім умов. Але селекція від НК»ГРАН» представлена гібридами різних технологій вирощування, де є гібриди з високими показниками якості різних технологій вирощування, які не поступаються класичним гібридам.
Зокрема, так як «Класика завжди в моді», селекція НК «ГРАН» спрямована на покращення властивостей і гібридів для класичної технології вирощування такі як:
- ВЕРОНА (новинка 2021р.)
- Та ЛУКАС OR7 (новинка 2023р.)
для них характерна стабільна врожайність та їхній потенціал врожайності дає змогу збирати від 5 т/га залежно від ґрунтово-кліматичних умов.
Також ці гібриди можна вирощувати як за інтенсивного, так і за екстенсивного типу землеробства.
Як гербіциди ґрунтової дії найбільш відомі діючі речовини в Україні можна зазначити наступні:
Ацетохлор (2 л.га)
Перевага: дешевий, доступний гербіцид
Недоліки: короткий період ґрунтової дії, неповний спектр контрольованих бур’янів, можлива фітотоксична дія після зливових опадів або на перезволожених ґрунтах. Препарат вимагає обов’язково загортання в ґрунт, незадовільно контролює бур’яни в умовах сухого верхнього шару ґрунту, застосовується тільки до сходів культури (використовується в парі з іншими речовинами)
Прометрин (2 л.га)
Переваги: широкий спектр контролю дводольних, придатний для використання на всіх типах ґрунтів, довготривала пролонгована ґрунтова дія, може вноситися в бакових сумішах з іншими препаратами.
Недолік: обмежений контроль злакових бур’янів.
Пропізохлор
Перевага: широкий спектр контролю злакових та дводольних бур’янів, подовжена пролонгована ґрунтова дія, можливість використання по сходах культури, не потребує заробки в ґрунт, виключає прояв фітотоксичності, немає обмежень в сівозміні.
Недолік: велика норма витрати робочого розчину.
S-метолахлор та тербутилазин
Переваги: комплексний контроль основних однорічних бур’янів, тривалий період захисної дії (6–8 тижнів), відсутність фіто токсичності на соняшник і сою порівняно з гербіцидами на основі ацетохлору, відсутність проблем післядії та резистентності.
Недолік: при зливових опадах, в місцях підтоплення та при потраплянні на листя соняшника можливе пригнічення чи загибель проростків.
За дотримання всіх вимог до технології застосування ґрунтових гербіцидів можна забезпечити якісний контроль однорічних дводольних та злакових бур’янів в посівах соняшнику.
Варто згадати про міжрядний обробіток ґрунту в посівах соняшнику при застосуванні будь-якої технології вирощування.
Цю технологічну операцію ще називають «сухим поливом», оскільки рихлення ґрунту в міжряддях забезпечує часткове знищення бур’янів і руйнування ґрунтових капілярів, через які випаровується волога.
Звертаємо увагу, що внесення ґрунтових гербіцидів у посівах соняшника, доцільно використовувати при посіві соняшника (гібридів чи сортів) за будь-якою технологією. Цим ми позбуваємося конкуренції з боку бур’янів на першому, найважливішому етапі росту та розвитку рослин.